Tuesday, 13 October 2020

SEDAM CRNOGORSKIH ČUDA PRIRODE

 


Čuda… Da li vjerujete da postoje i da su moguća? Da li možete zamisliti nemoguće, nešto što vam se u ovom trenutku čini nerealnim i nedohvatnim? Čuda se baš takvim opisuju. Ona su pojave ogrnute božanskim atributima. Fenomeni. Natrprirodni događaji. Međutim, čuda su i dio realnog svijeta, doduše njegov nedokučiv, nevjerovatan, ali najintrigantniji dio.

Imenica čudo izvedena je od glagola čuti, što zapravo i nije čudno jer se oduvijek najviše govorilo i glas prenosio o pojavama koje u sebi nose nešto od manifestacija sjaja, slave i podviga. I danas slušamo priče o sedam svjetskih čuda Antike. Zamišljamo ih u njihovom punom sjaju i grandioznosti, preispitujući se da li su veličanstvena dostignuća starog vijeka bila samo plod mašte i snažne vizuelizacije ili su doista bila dio grčkog kulta opažanja i veličanja. Ipak, Keopsova piramida u Gizi, dokaz je postojanja čuda koje je nadvisilo i samu priču i navelo nas na zaključak da bez obzira vjerujemo li u čuda ili ne, da li im se tiho nadamo i strpljivo čekamo na njih, ona su svuda oko nas. Možemo ih osjetiti, opaziti, spoznati svojim čulima… Zato, nemojte sjedjeti i čekati. Izađite u svijet, zakoračite u prirodu i radoznalo krenite u susret čudima. Svjedočićete njihovoj posebnosti i neuobičajnosti.

Kao poklonici prirode, planina i planinskih područja, diveći se prirodnim fenomenima, iznova otkrivamo da je Crna Gora čudesna zemlja. Povodom sedme godine rada i postojanja Kluba, simbolično izdvajamo sedam prirodnih čuda Crne Gore.

#1. Trešteni vrh, Maganik

Kameni lavirint sa nedoglednim hodnicima, toliko složen i zamršen da izaziva sablazan. U njemu se nailazi na zidove od kojih ne može dalje. Duboki procjepi u kojima se ne nazire dno. Forme i oblici imaju hipnotički ritam koji prolaznika vuče kroz mnoštvo zapletenih prolaza i odaja. Dok se krećete, cijelo vrijeme prati vas osjećaj izgubljenosti i lutanja. I taman kad pomislite da je izlaz blizu, najdalji ste od njega. Izlaz je cilj, ali sva magija sadržana je u razrješavaju enigme i putovanju do cilja. 


#2. Trnovačko jezero, Maglić 

Kad vas ljubav pozove, pođite za njom, premda su staze njene tegobne i strme”. Ne znam da li je Halil Džubran ikad posjetio ili makar čuo za Trnovačko jezero, ali znam da kad si u stanju da od srca kažeš DA avanturi, prelećeš tegobne i strme planinske staze Maglića i Volujaka u potrazi za ljubavlju, u osvajanje samog srca prirode. Jezero srcastog oblika koje treperi u planinskim njedrima dokaz je da i kada se osjećate usamljeno priroda vas uvijek voli. Ljubav je prava samo ako je uzajamna, pa ako osjetite da vam pri samom pogledu na jezero srce jače i uzbuđeno kuca, više niste sami. 


#3. Oko Skakavice (Savino oko), Prokletije

Sve što nam se dešava i kako se osjećamo, vidi se u našim očima. Ako se zagledate u intenzivno plavetnilo oka Skakavice, primjetićete čistoću i jasnoću prirode. Beskraj i toplinu. Čitav jedan svijet u mikro i makro obliku. Kao da se nebeska i zemaljska prostranstva spajaju u njenom oku, a iz njega izvire svijetlost Sunca i širina neba. Ovo nesvakidašnje vrelo, izvor je ne samo hladne, bistre i plahe planinske vode, koja se poput suza radosnica slivaju niz obraze, već i izvor blagosti i sreće. Izvor života. Zagledajte se u ovo oko i vidjećete svijet kakav do sada niste vidjeli. 


#4. Tali, Moračke planine

Egipatske piramide enigme su graditeljstva. Kakva li ih je samo mudrost projektovala i poređala nedaleko od doline Nila? Planinu Tali, prirodnu piramidu smještenu u dolini Morače, zasigurno je oblikovala jedna velika mudrost. I njen položaj nije slučajnost. Ova uzvišena planina, travnatih kosina, idealnih obrisa i vrtoglavog grebena, privlači pažnju i plijeni poglede kao impozantan primjer prirodne arhitekture. Planina taličnog imena donosi sreću i oduševljenje svakom ko se osmjeli upustiti u avanturu otkrivanja njenih tajni. 


#5. Prutaš, Durmitor

Nesvakidašnje prutove koji se uspinju jugozapadnom liticom ovog durmitorskog vrha, nauka je objasnila i podvela pod pojam litoloških i geotektonskih interesantnosti. Međutim, kako čuda prevazilaze nauku, interesantnija nam je legenda o prutevima kao ostacima nekadašnjeg penjališta čobana koji vođeni bolom i željom da se zadovolji pravda, u osvetničkom pohodu na Vile, ispletoše od čobanskih pruteva stazu koja se duboko utisnu u litice podno vrha. Okamenjeni prutevi  krase Prutaš i izazivaju čuđenje i divljenje. 


#6. Šuplja vrata (Mačiji poljubac), Prokletije

Hladna, čvrsta, nepristupačna, jaka, snažna, vrtoglava, silovita… najčešći je opis osamljene stijene koja poput koplja nišani nebo. Međutim, kada se poput filmskih ljubavnika, suretnu dvije stijene tako da se čini kao da se jedna drugoj prepuštaju vječnom poljupcu, tada se mijenja percepcija, pa nam pogled na stijene zamjenjuje dnevnu dozu čulnosti. Prokletijske stijene dodirujući se pružaju jedna drugoj potporu, sigurnost, bliskost i trajnost, a prostor između njih nisu šuplja već vrata otvorena za strujanje najfinijih osjećanja. 


#7. Ledena pećina, Durmitor

Pećine kriju tajne. U njima se skriva blago. Spava staršna neman. Vlada tama. Obitava šišmiš. Durmitorska Ledena pećina nesvakidašnja je dvorana u kojoj se hladnoća poigrava sa vodenim kapima, kreirajući ledene figure, stvarajući čistu umjetnost. Ledenicama ispunjen prostor podsjeća na ledom zarobljen grad. Okovi leda popuštaju tokom ljetnjih mjeseci kada je moguće pristupiti, tačnije tiho i neprimjetno doklizati do zaleđenog kraljevstva, ne narušavajući njegov uzvišen mir i spokoj. 

 


Autor teksta: Biljana Kojić

Autor fotografija: Sportski planinarski klub "Soko" 

No comments:

Post a Comment